Kitap Hakkında —

Sigortacılık alanında yapılan araştırma, tez, kitap vb. çalışmaların yetersizliği hep ifade edilegelmiş bir husustur. Son yıllarda bu tür çalışmalar bir miktar artmış olsa da çok yetersiz kaldığı açıktır. Sigortacılık gibi çok fazla yönü olan bir sahada yapılabilecek çalışmalar da o derecede çeşitli ve fazladır. Bu nedenle araştırma yapmak isteyenler için alan adeta sınırsızdır. Motorlu taşıt sigortaları, hayat sigortaları, aracılık müessesesi, ekspertiz konuları, reasürans, yangın, nakliyat, mühendislik sigortaları, sağlık sigortacılığı ilk akla gelen konu başlıklarıdır. Her birinin altında ise onlarca konu başlığı gösterilebilir.

Sigorta eksperi Sayın Kayhan Anaral bu kitabında, daha önce üzerinde çalışılmamış bir alanı, özellikle son yıllarda motorlu taşıt sigortaları bağlamında çokça tartışılmış ve nihayet 2015 yılında düzenlenmiş olan “Araç Değer Kaybı” konusunu ele almıştır. Kendisini bu çalışmasından dolayı tebrik ediyor çalışmalarının devamını diliyorum.

 Dr. Ahmet GENÇ   - Hazine Müsteşarlığı  Müsteşar Yardımcısı

 

Üzerinde çok konuşulmasına karşın sigorta sektöründe ve mesleğimizde müphem kalmış konulara ve özellikle değer kaybı kavramına gerek hukuki gerekse teknik açıdan ışık tutan bu kitap, ilk ve şimdilik bu konuda tek çalışma olarak raflarımızda ve masamızda yerini alırken, geniş bilgi ve birikimlerini bu çalışmayla paylaşan kıymetli meslektaşım Kayhan ANARAL’a teşekkür ediyorum.

 Yalçın KAYA - TOBB-Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK ) Başkanı

 

Hani bir hikaye vardır.

Ünlü bir ressamın yanına bir çırak girmiş. Çırak yıllar içinde kendini yetiştirmiş, yaptığı resimleri beğenir olmuş.

Bir gün beğendiği bir resmini ustasına göstererek fikrini sormuş. Ustası da “buna ben karar vermeyeyim, bu resmi al, meydanda uygun bir yere yanında fırça ve kırmızı boyayla bırak, altına da beğenmediğiniz yerleri kırmızı boyayla işaretleyin diye bir yazı koy “ demiş.

Denileni yapmış çırak. Ertesi gün resmin başına geldiğinde o çok beğendiği resminin kırmızı boyadan görülmez hala geldiğini görmüş ve çok üzülmüş. Ustasının yanına gidip kırmızı boyadan görülmez hale gelen resmi göstererek “bu kadar mı kötü? “ diye sormuş. “Hayır “ demiş ustası “şimdi bir deneme daha yapacağız, aynı yere bir resim daha koy, bu sefer yanına her renk boya ve çeşitli fırçalar koy altına da beğenmediğiniz yerleri lütfen düzeltin diye yaz “ demiş.

Denileni yapmış çırak. Ertesi gün resmin başına geldiğinde resme hiçbir müdahale yapılmamış olduğunu görmüş. Sevinçle ustasının yanına gittiğinde ustasından aldığı cevap “insanlar genelde böyledir, önlerine konulan yapıtı eleştirirler ama yerine ne konulması gerektiğini söylemezler “ demiş.

01.06.2015 tarihinde yayınlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası(Trafik Sigortası) Genel Şartları ve EK-1 de yer alan değer kaybı hesaplaması o kadar çok eleştiri aldı ki bu kitabı yayınlamak cesaret oldu.

Değer kaybı konusunda derli toplu bir yayın olmadığından bu kitap çok önemli. İçindeki önermeler incelenmeli ve varsa karşı görüşler üretilmeli diye düşünüyorum.

Çalışmayı başından bu yana takip eden kişi olarak çok fazla emek harcandığını biliyorum. Önermelere katkı sunan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Kayhan Anaral’ı yanımda staja başladığı 2010 yılında tanıdım. Kendisinin bilgi birikimini sektöre aktarma çabasından hep memnuniyet duydum. Mutlaka okunması, incelenmesi gereken bu kitap için kendisine teşekkür ederim.

Çetinay KARAOL - 

TOBB-Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK ) Başkan yardımcısı - Sigorta Eksperleri Dayanışma ve Eğitim Vakfı (SEDEV ) Başkanı